eWypominki

W tym roku w naszej parafii Modlitwa za Zmarłych w miesiącu listopadzie (tzw. wypominki) odbywa się z rozłożeniem intencji za konkretnych zmarłych na kolejne dni. Można w kościele pobrać kartki wypominkowe, a nastepnie wypełnione przekazać je do zakrystii bądź wrzucając na tacę

istnieje również możliwość złożenia wypominek drogą elektroniczną korzystając z poniższego formularza – proszę nacisnąć tu

Co to są wypominki?

Poszukując głębszego sensu wypominek warto cofnąć się o kilkanaście wieków do liturgii eucharystycznej sprawowanej w starożytnym Kościele. Podczas przygotowania darów ofiarnych lub nawet w czasie modlitwy eucharystycznej odczytywano tzw. „ dyptyki ”, na których chrześcijanie wypisywali imiona żyjących biskupów, ofiarodawców, dobrodziejów, ale także świętych męczenników i wyznawców oraz wiernych zmarłych. Imiona odczytywano głośno i trwało to bardzo długo.

Dzisiejsze wypominki są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie, jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w  Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią. Za zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych odprawiana jest Msza św.

Celem Eucharystii sprawowanej za zmarłych, jak i modlitwy wypominkowej jest uwolnienienie ich od grzechów i kar za nie należnych. Oznacza to uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba, czyli tego stanu życia, do którego wszyscy wierzący zdążamy.