akcja katolicka

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

przy parafii rzymskokatolickiej p.w. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze

„Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo ożyła”. (Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993 r.)

O Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Asystentem Parafialnym Akcji Katolickiej jest ksiądz proboszcz. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Akcja Katolicka realizuje swój cel przez: pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym. Akcja Katolicka może prowadzić: działalność oświatową i wychowawczą, kulturalną i informacyjno-wydawniczą oraz dobroczynną. Jednym z najważniejszych zadań AK na najbliższe lata jest praca formacyjna samych członków, której celem jest ukształtowanie dojrzałej wiary, pozwalającej angażować się w sprawy Kościoła, szczególnie w obszary życia, które dotąd leżały odłogiem. Stąd comiesięczne spotkania formacyjne POAK udział członków w rekolekcjach oraz pogłębianie indywidualnie własnej formacji w oparciu o lekturę Pisma św., książek i czasopism katolickich.

O Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej

W dniu 30 kwietnia 1995 r. odbyło się pierwsze spotkanie Akcji Katolickiej naszej
parafii, z udziałem Parafialnego Asystenta Kościelnego – Ks. Zbigniewa Stekela, na którym wybrano tymczasowy Zarząd Parafialny Oddziału Akcji Katolickiej.
Podczas 282. Konferencji plenarnej Episkopatu Polski, która odbyła się w dniach 30 kwietnia – 2 maja 1996 r. w Warszawie zatwierdzono STATUT AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE a w dniu 26 maja 1996 r. ks. Biskup Zielonogórsko – Gorzowski Adam Dyczkowski zatwierdził REGULAMIN STOWARZYSZENIA AKCJA KATOLICKA DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ.
W dniu 17 listopada 1996 r. odbyło się Walne Zebranie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z udziałem Parafialnego Asystenta Kościelnego – Ks. Tadeusza Kulczyka.
W zebraniu uczestniczyło 30 członków. Wybrano siedmioosobowy zarząd i trzech kandydatów na prezesa Parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Wybrano 3-osobową Komisje Rewizyjną. 28 listopada 1996 r. ks. Biskup Adam Dyczkowski mianował prezesa Zarządu POAK.

Tematy formacyjne dla członków Akcji Katolickiej na rok liturgiczny 2021/2022

Tematy formacyjne są prowadzone zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na lata:
2023/2024 na podstawie zbioru katechez zebranych w tomie Nr 40 „Zakorzenieni we wspólnocie
Kościoła” – Akcja Katolicka szkołą wiary, apostolstwa i świętości. Materiały formacyjne na 2024 r.

Katecheza I (14 grudnia 2023) – „Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa”.
Katecheza II (11 stycznia 2024) – „Kościół jako powszechny sakrament zbawienia”
Katecheza III (8 luty 2024) – „Urząd i charyzmat jako komplementarne formy uczestnictwa
w zbawczym posłannictwie Kościoła i doskonalenia realizacji jego posłannictwa”
Katecheza IV (14 marca 2024) – „Hierarchiczność, kolegialność i synodalność Kościoła”
Katecheza V (11 kwietnia 2024) – „Specyfika misji duchownych i świeckich”
Katecheza VI (9 maja 2024) – „Wspólnotowy wymiar Kościoła (communio) jako wspólnoty otwartej
i służebnej”
Katecheza VII (13 czerwca 2024) – „Współuczestnictwo i współodpowiedzialność w budowaniu
i rozwoju wspólnoty Kościoła (participatio), czyli aktywny udział w życiu i misji Kościoła (missio)”
Katecheza VIII (11 lipca 2024) – „Inicjowanie i wspieranie procesu „nawrócenia pastoralnego”, a więc
przemiany sposobu myślenia o Kościele i sposobu uczestnictwa w jego życiu i misji”
Katecheza IX (8 sierpnia 2024) – „Kształtowanie ducha komunii i uczestnictwa (modlitwa, słuchanie
słowa Bożego i udział w sakramentach świętych)”
Katecheza X (12 września 2024) – „Formacja pasterzy i liderów ruchów oraz wspólnot w kierunku
otwartości i umiejętności rozpoznawania charyzmatów”
Katecheza XI (10 października 2024) – „Sposoby realizacji celów programu duszpasterskiego
w rodzinie, w parafii i w diecezji”
Katecheza XII (14 listopada 2024) – „Dialog Kościoła ze światem współczesnym”

Zapraszamy wszystkich na co miesięczne spotkania. Spotkanie rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 18:00 w każdy drugi czwartek miesiąca, po jej zakończeniu spotkanie w sali parafialnej.

Więcej o Akcji Katolickiej:

Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej TUTAJ

Akcja Katolicka w Polsce TUTAJ